Podstawowe zalety obróbki za pomocą cięcia laserem

Podstawowe zalety obróbki za pomocą cięcia laserem

Dynamiczny rozwój usług powoduje ciągły postęp technologiczny w różnych branżach. Coraz większe wymagania klientów powodują powstawanie nowych sposobów na obróbkę materiałów. Urządzenia przecinające przedmioty mechanicznie przy pomocy tarcz są coraz częściej zastępowane przecinarkami laserowymi. Co sprawia, że cięcie laserem jest bardzo popularną metodą obróbki?

Jakość i precyzja cięcia

Cięcie laserem wykorzystuje skupioną wiązkę laserową oraz gaz techniczny. Jako narzędzie tnące występuje promień lasera powodujący stopienie lub odparowanie materiału. Podstawową zaletą, jaką daje cięcie laserem, jest możliwość uzyskania bardzo wysokiej precyzji przecinania materiału. Gwarantuje to uzyskanie równych krawędzi i gładkich powierzchni, niezależnie od wymiarów.

W ten sposób można uzyskać dokładność rzędu 0,1 milimetra. Uzyskiwana jest wysoka powtarzalność, co jest szczególne ważne podczas produkcji seryjnej. Materiał jest rozgrzewany tylko punktowo i nie jest narażony na odkształcenia, nawet jeśli obróbce są poddawane bardzo małe przedmioty. Dlatego cięcie laserem jest stosowane także podczas tworzenia części prototypowych i elementów składowych większych projektów.

Różne materiały

Sposób obróbki trzeba zawsze dostosować do rodzaju wykorzystywanego materiału. Cięcie laserem można używać zarówno do przecinania metalu, drewna, gumy, szkła, jak i tworzyw sztucznych. W zależności od surowca można zastosować cięcie z odparowaniem lub stopieniem i wydmuchaniem materiału. Do właściwości materiału trzeba też dopasować moc urządzenia oraz szybkość wykonywania pracy. Większa grubość wymaga promienia laserowego o wyższej mocy, ale nadal możemy uzyskać wysoką jakość obróbki. Nowoczesne urządzenia pozwalają na cięcie laserem przedmiotów o grubości od 0,5 do nawet 25-30 milimetrów.

Optymalizacja kosztów

Cięcie laserem pozwala zmniejszyć koszty produkcji. Można to wykorzystać na kilka sposobów. Ta metoda obróbki nie jest związana z powstawaniem odpadów oraz uszkodzeniem materiału. Maszyny wykonujące prace mają wbudowane oprogramowanie, które pozwala na optymalizację ilości energii oraz surowca poddawanego cięciu. Automatyzacja eliminuje błędy ludzkie, które zwykle skutkują zniszczeniem części materiału. Poza tym cięcie laserem nie musi być wykonywane w zakładzie pracy, lecz można zatrudnić wyspecjalizowaną firmę. Dostarczy ona gotowe produkty lub sprzęt potrzebny do obróbki surowca. W ten sposób można znacznie ograniczyć koszty produkcji, co ma znaczenie zwłaszcza przy tworzeniu krótkich serii lub wielu różnych wariantów tego samego produktu.