Jakie są zalety cięcia laserem

Jakie są zalety cięcia laserem

Tradycyjne sposoby obróbki materiałów są coraz częściej zastępowane przez nowoczesne cięcie laserem. Można w ten sposób wykonywać dowolne kształty w wielu materiałach. Wśród nich warto wymienić stal, aluminium, tworzywa sztuczne, drewno, gumę i szkło. Cięcie laserem jest stosowane przez przedsiębiorców działających w wielu branżach. Warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi ze stosowania tego rozwiązania.

Cięcie laserem jest dokładne

Rosnące potrzeby klientów sprawiają, że firmy starają się znaleźć jak najbardziej precyzyjne sposoby obróbki materiałów. Cięcie laserem pozwala na zachowanie wysokiej jakości i dokładności rzędu 0,1 milimetra. Materiał może być przecinany niezależnie od rozmiarów poszczególnych przedmiotów. Zachowanie gładkich i równych powierzchni jest możliwe nawet w przypadku fragmentów surowca o wymiarach kilku milimetrów. Dzięki temu można zachować dużą powtarzalność serii. Wiele firm wykorzystuje to podczas produkcji seryjnej lub w sytuacji, gdy te same elementy mają być wykonywane przez wiele maszyn jednocześnie.

Laser używa małych ilości energii

Cięcie laserem jest realizowane przy pomocy maszyn sterowanych w pełni cyfrowo. W wielu przypadkach posiadają wbudowane panele dotykowe lub są połączone z komputerami pozwalającymi na tworzenie skomplikowanych projektów. Skupiona wiązka lasera rozgrzewa materiał wyłącznie punktowo, a także stosowane mogą być impulsy o ultrakrótkim czasie działania. Dzięki temu przedmioty nie są narażone na uszkodzenia lub odkształcenia tak, jak podczas tradycyjnej obróbki. Dodatkowo oprogramowanie ma funkcje optymalizacji toru ruchu głowicy tnącej, a więc operator nie musi się zastanawiać na jak najbardziej ekonomicznym wykorzystaniu surowców i energii.

Maszyny nie muszą być własnością firmy

Usługi cięcia laserem można zamawiać na www.ciecielaser.pl. Dysponują one zapleczem technicznym i doświadczonym pracownikami, którzy są w stanie zrealizować każdy projekt. W razie potrzeby możliwe jest też wynajęcie lub wypożyczenie sprzętu. W obu przypadkach nie jest konieczne szkolenie własnych pracowników oraz budowane parku maszynowego. Ma to swoje plusy i minusy. Z pewnością podczas dużej ilości projektów warto postawić na zakup maszyn na własność. Jeśli jednak firma tworzy prototypowe wersje produktów, początkowo można skorzystać z usług zewnętrznych specjalistów. Obniża to koszty inwestycji i powoduje, że cięcie laserem jest obecnie najpopularniejszym sposobem na obróbkę materiałów wykorzystywanych w przemyśle.